Detoks

Chia Tohumlu Detoks Suyu Faydaları Nelerdir?

Chia Tohumlu Detoks Suyu Faydaları Nelerdir?

Chia tohumu, süper gıda olarak bilinir. Chia bitkisinin küçük siyah ve gri tohumları besinler ve antioksidan içerir. En iyi detoks sularından biri olarak adlandırılan chia tohumları, sağlık tutkunları tarafından her yerde tüketilmektedir. Chia tohumları suya konduklarında boyutlarının 10 katından fazla su emerler ve bu sayede etraflarında jel benzeri bir yapı oluştururlar. Kahvaltı yemeklerinde, tatlılarda ve çeşitli yemeklerin yapımında kullanıldıkları gibi chia tohumlu detoks suyu da birçok insan tarafından faydaları için tüketilmektedir.

Sağlığınızı artırmak için chia suyunu nasıl yapabileceğinize ve günlük yaşamınıza dahil edebileceğinize bir göz atalım.

Kilo verdiren limonlu chia tohumlu detoks suyu tarifi:

 1. Bu içeceği yapmak için üç basit maddeye, limon suyuna, chia tohumlarına ve suya ihtiyacınız var.
 2. Bir yemek kaşığı chia tohumunu bir bardak su ile iyice karıştırın.
 3. Bunun için sıkılmış limon suyunu ekleyin ve karışımı tekrar karıştırın.
 4. Chia suyunu yaklaşık 30 dakika ila bir saat kadar bekletin.
 5. Şimdi, normalde çok küçük olan chia tohumlarınızı jel benzeri bir kaplamanın sardığını fark edeceksiniz. İçeceğiniz tüketilmeye hazır. Tadı iyileştirmek için bir miktar bal da ekleyebilirsiniz.

Chia detoks suyu nasıl tüketilir?

Chia tohumlu suyunuzu tüketmeye hazır hale getirdikten sonra, onu tüketmenin ilginç yollarını bulabilirsiniz.

 1. Suyu motive edici bir su şişesinde saklayabilir ve gün boyu tüketebilirsiniz. Bu, sulu kalmanızı ve ayrıca günlük chia tohum dozunuzu tüketmenizi sağlayacaktır.
 2. Chia suyunu gece yapıp buzdolabında saklayabilir ve ertesi gün sabah ilk iş olarak tüketebilirsiniz. Bağırsak hareketlerine yardımcı olacaktır.
 3. Chia tohumları ayrıca yoğurt veya fındık sütü ile karıştırılabilir. Fındık sütü ile birlikte bir tatlı kaşığı bal ekleyip tüketebilirsiniz. Chia tohumunu yoğurdun yanında yemeyi düşünüyorsanız içine meyve ekleyerek kahvaltılık bir öğün hazırlayabilirsiniz.

Chia Tohumlu Detoks Suyu Faydaları

Günlük olarak bir şeyler tüketiyorsanız, vücudunuz için ne gibi faydalar sağlayacağını bilmeniz en iyisidir.

 1. Chia tohumları Omega-3 yağ asitleri içerir, iyi bir enerji kaynağıdır ve vücudunuzu sağlıklı tutar.
 2. Vücuttaki kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.
 3. Çok fazla vitamin içermezler ancak kalsiyum, magnezyum, fosfor, çinko, manganez, bakır ve demir gibi minerallerle doludurlar. Bunlar kemik ve kas sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olur ve vücudumuzun genel büyümesini ve gelişimini artırır.
 4. Chia tohumlarının yüksek miktarda lif içerdiği bilinmektedir, bu da bağırsak sağlığını iyileştirdiği ve sindirime yardımcı olduğu anlamına gelir. Bunları tüketiyorsanız, su alım seviyenizi artırmalısınız. Örneğin, moda su şişeleri sadece modaya uygun görünmekle kalmaz, aynı zamanda oldukça işlevseldir, bunları doldurup işe ve hatta spor salonuna taşıyabilirsiniz.
 5. Son olarak chia tohumları oldukça tok hissetmenizi sağlar. Bu, chia tohumlu detoks içeceği aldığınızda kendinizi oldukça tok hissedeceğiniz anlamına gelir. Bu aynı zamanda gıda alımını azaltır ve kilo kaybını destekler.

Chia tohumlu detoks ile ilgili endişeler

Chia tohumlarının genel olarak olumsuz etkileri yoktur, ancak aynı şekilde aşırı tüketiminden kaçınmak için özen gösterilmelidir. İyi bir lif kaynağı oldukları için önerilen miktarlarda tüketilmeleri gerekir, lifli besinlerin fazla tüketilmesi hazımsızlık, ishal, gaz ve şişkinliğe neden olabilir.

Chia tohumlarını toplu olarak tüketmeyin ve ardından onları sindirmek için su için. Tohumlar suyu emebilir ve boğazda şişebilir ve bu sizde tahrişe veya huzursuzluğa neden olabilir.

Chia Tohumlu Detoks Suyu Diğer Faydaları

Beslenme, egzersiz ve hidrasyon, sağlık için gerekli olan üç faktördür. Hidratlı kalmak önemli olmakla birlikte, günlük hayatımıza düzenli egzersizi dahil etmek de önemlidir. Bunlar spor salonlarında veya evde kaliteli yoga matları ve direnç bantları gibi egzersiz malzemeleri kullanılarak yapılabilir.

Chia suyu detoksu faydaları ise oldukça fazladır, herhangi bir sağlık sorunu yaşamamak için tohumların tavsiye edilen miktarlarda tüketilmesine özen gösterilmelidir. Bununla birlikte, chia tohumları, sağlığımızı güçlendirmeye ve zindelik yolculuğumuzu başlatmaya yardımcı olmak için kesinlikle iyi bir antioksidan ve mineral kaynağıdır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Detoks

Kızılcık Detoks İçeceği Faydaları ve Tarifi

Detoks

Vücudunuz ve Cildiniz İçin Detoks Suyu Faydaları

Detoks

Detoks Nedir? Nasıl Uygulanır?

MOBİL UYGULAMASINI İNDİRİN

Özel tarifler,
ipuçları ve daha fazlasını alın!

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir