Detoks

Detoks Nedir? Nasıl Uygulanır?

Detoks Nedir? Nasıl Uygulanır?

Vücudumuzda bulunan toksik maddeleri dışardan alınan takviyelerle en hızlı ve etkili şekilde atmaya yarayan programlara detoks adı verilir. Detoks uygulamaları süre ve yoğunluk açısından farklılık gösterir.

Vücudumuz muhteşem donanıma sahip olan bir mekanizmadır. Bu mekanizmanın önemli bir parçası olan karaciğer toksik maddeleri zararsız hale getirerek ve ardından vücudumuzdan atılmasını sağlar. Vücudumuz zaten karaciğer, idrar ve ter gibi yollarla kendi kendini temizleyebilme yetisine sahiptir. Ancak buna rağmen bu düzenekle temizlenemeyen ve kolayca atılamayan güçlü kimyasallarda bulunmaktadır. Bu kimyasallar kanda veya vücutta bulunan yağ dokusunda birikme yaptığından dolayı atılması çok uzun zaman alır. Ama yine de detoks veya diyet programlarının bu kimyasal maddeleri uzaklaştırmakta veya tamamen yok etmekte kesin başarılı olduğuna yönelik çok az kanıt vardır.

 Detoks Nasıl Uygulanır?

Vücudumuzda bulunan toksik maddeleri atmak için detoks yapmanın birçok yöntemi bulunmaktadır. Taze meyve ve sebze suları içerek sıvı detokslar yapmak bağırsak sistemine etki eder. Bunun yanı sıra tuzlu su, limonlu veya sirkeli su içmekte kan şekerini dengeleyemeye yardımcı olarak kanda bulunan zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olabilmektedir. Ayrıca düzenli aralıklarla 3 güne kadar oruç tutmakta vücudun sindirim sistemini toparlayarak toksik maddelerin vücuda karışmadan atılmasını sağlar. Alkol veya sigara gibi kötü alışkanlıkları bırakmak, şekeri ve şekerli maddeleri beslenme rutininden tamamen çıkarmakta etkili bir detoks yöntemi olarak bilinmektedir.

 Detoks Yapmanın Yararları

Belirli aralıklarla detoks yapmak hayatımızın devam süresine kalıcı rutinler eklememize yardımcı olabilir. Bu uygulamanın en bilinen faydası ise şüphesiz vücutta bulunan fazla yağdan kurtulmaya yardımcı olmasıdır. Ayrıca şekerli ve işlenmiş gıdalardan uzak durmayı tetikleyerek saha sağlıklı bir hayat düzeni oluşturmanıza olanak sağlar. Vücuttan atılan toksik maddelerle birlikte kişilerin uyku kalitesinin arttığı ve stres seviyesinin düştüğü de gözlemlenmiştir.

Detoks Yapmanın Yan Etkileri

Herhangi bir detoks programı uygulamaya başlamadan önce olası yan etkileri araştırmanız ve detoks sırasında vücudunuzun vereceği tepkileri ölçmeniz gerekir. Bu tür diyetler herkes için uygun olmayabilir. Kronik veya karaciğer rahatsızlığı olan kişiler kesinlikle bir doktora danışmadan detoks yapmamalıdır. Ayrıca bazı detoks uygulamalarının mide bulantısı, ishal, yorgunluk, sinirlilik hali gibi yan etkileri olabilmektedir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Detoks

Kızılcık Detoks İçeceği Faydaları ve Tarifi

Detoks

Vücudunuz ve Cildiniz İçin Detoks Suyu Faydaları

Detoks

Chia Tohumlu Detoks Suyu Faydaları Nelerdir?

MOBİL UYGULAMASINI İNDİRİN

Özel tarifler,
ipuçları ve daha fazlasını alın!

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir