Pilates

Hareketsiz Yaşama Pilatesin Gücü

Hareketsiz Yaşama Pilatesin Gücü

Günümüzün şartları, teknolojik gelişmelerle birlikte günlük yaşam hareketliliğimizin azalması hareketin bedenimiz için ne kadar önemli olduğunu unutturmaktadır. Hareketsiz yaşamın getirmiş olduğu fiziksel sorunlarla birlikte psikolojik etkileri de beraberinde getirmektedir. Fiziksel olarak hareketsizliğe bağlı kaslarda kısalma, esnekliğin azalması, kuvvette azalma, dolaşım bozuklukları ile beraber kalp ve damar sorunları ve daha birçok problem görülebilmektedir. Psikolojik olarak hareketsiz yaşamın bize getirmiş olduğu özgüven eksikliği hayatımızın çoğu alanında büyük bir öneme sahiptir. Anksiyete bozukluğu, depresyonda görülebilecek psikolojik rahatsızlıklar arasında sayılabilir.

Pilates; egzersiz grupları içerisinde vücudun düzgünlüğünün korunması, düzgün bir postür sağlanması, nefes eğitimi ile birlikte oldukça etkili bir yöntemdir. Vücudumuzu tanımamızı sağlayan sadece bedenen değil zihnen de ferahlama ve güçlenme sağlayan bir yöntemdir.

Egzersiz programı hazırlanırken kişinin cinsiyeti, yaşı, sağlık durumu, bütünüyle incelenerek kişiye özel olarak hazırlanmalıdır. Kişinin yapabileceği maksimum performansın üzerine zorlamak kaslarda yorgunluğa, yaralanmalara, motivasyon kaybına açık bir hale getirmektedir. Egzersizde birden yüklenme yerine kademeli ilerleme her zaman daha sağlıklı olmaktadır. Kişinin ihtiyaçları ve istekleri belirlenmeli ve buna göre program oluşturulmalıdır.

Pilatesin Faydaları

1) Kemiklerimiz bizim onlara verdiğimiz yüklenmelerle birlikte şekillenmektedir. Bu doğrultuda pilates kemik yoğunluğunun artırılmasında faydalıdır. İleri yaşlarda kemik erimesine bir önlem niteliği taşıyabilir.

2) Duruş bozukluklarının düzeltilmesi için etkili bir yöntemdir.

3) Kasların esnekliğinin kazandırılması için etkili bir yöntemdir.

4) Kasların kuvvetlendirilmesi için etkili bir yöntemdir.

5) Esneklik ve kuvvetlendirme ile yaralanma riskini azaltmaktadır.

6) Psikolojik olarak kişinin kendini iyi hissetme halinde oldukça etkilidir.

7) Dolaşımımızın düzenlenmesinde etkilidir.

8) Doğru ve etkili nefes kontrolü sağlar. Pilateste her hareket nefes ile koordineli bir şekilde gerçekleşmelidir.

Pilatese başlamak istiyorsanız öncelikle bir eğitmen ile birlikte egzersiz programına başlamanız sağlıklı olacaktır. Sürekliliği koruyabilmek, bedenimizin ihtiyacı doğrultusunda egzersize devam edebilmek çok önemlidir. Sağlıklı, güçlü, mutlu bir beden için hareketi hayatınızdan çıkarmamayı unutmayınız.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Pilates

Pilatesin Zihin ve Beden İçin 10 Faydası

Pilates

Pilatesin Faydaları Nelerdir? Kadın Sağlığı Açısından Neden Önemlidir?

Pilates

Kalça Ağrısı İçin Pilates İşe Yarar mı?

Pilates

Sağlıklı Yaşam İçin Pilates

MOBİL UYGULAMASINI İNDİRİN

Özel tarifler,
ipuçları ve daha fazlasını alın!

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir