Pilates

Pilates Nedir? Pilates Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Pilates Nedir? Pilates Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Pilatesin ne olduğunu ve her zaman istediğiniz vücuda ve duruşa ulaşmanıza nasıl yardımcı olabileceğini öğrenin. Pilates nedir ve pilatesin faydaları nelerdir hep birlikte inceleyeceğiz.

Pilates Nedir?

Pilates, vücudunuz üzerinde güç, esneklik ve kontrol kazanmanıza yardımcı olan bir zihin-beden hareketidir. Pilates, kasların derinliklerini vurgular ve onları işlevsel bir şekilde birlikte çalışarak verimli hareket üreten çoklu eklem modellerinde çalıştırır. Pilates, 20. yüzyılın başlarında Almanya’da başlayan bir egzersizdir ve esnekliği, gücü ve dengeyi geliştirmek gibi birçok faydası vardır.

Pilates, zihin-beden bağlantısını vurgulayan bir fiziksel fitness programıdır. Pilatesin ana fikri, vücudunuzu kontrol edebilmeniz ve onu mükemmel duruş, güç ve esneklik için bir araç olarak kullanabilmenizdir.

Pilates, çekirdek gücü ve esnekliğe odaklanan bir egzersiz şeklidir. Ayrıca kasları hacimsiz bir şekilde güçlendirmeye yardımcı olmak için direnç egzersizleri kullanır. Vücudu içten dışa doğru çalıştıran, dengeleyici kaslar ve destekleyici eklemler de dahil olmak üzere üç hareket düzlemini de hedefleyen bir egzersizdir. Sonuç olarak pilates yaptıkça vücutta esneklik ve denge artar.

Pilates Neden Faydalı?

Pilates, 20. yüzyılın başlarında Joseph Pilates tarafından geliştirilen bir egzersiz yöntemidir. Pilates öncelikle yaylar ve makaralar gibi direnç ekipmanlarının kullanımıyla yapılır, ancak acemiler ve engelli kişiler için de uyarlanmıştır. Odak noktası, etkili bir şekilde güçlendirmek ve esnetmek için kasların hassas kontrolüdür. Tipik bir ders 45 dakikadan bir saate kadar sürer ve genellikle ısınma egzersizleri, esneme, beceri geliştirme ve merkezinde bir çeşit çekirdek eğitimi içerir.

Pilates esneklik, güç ve duruşa odaklanan bir zihin-beden egzersiz programıdır. Kas dayanıklılığını ve gücünü, ayrıca omurga ve pelvisin çekirdek stabilitesini geliştirir. Pilates ayrıca koşu, yürüyüş, golf ve yüzme dahil olmak üzere birçok atletik aktivite için önemli olan nefes almayı geliştirmeye yardımcı olur. Örneğin, hamstring ve core kaslarınız sıkıysa, bu durum koşu formunuzu olumsuz etkileyecektir. Bu durum, formunu kaybetmiş koşucularda çok sık görülen bacak kemiklerindeki incinmeler ve hatta stres kırıkları gibi sakatlanmalara yol açabilir. Pilates ile esnekliğinizi geliştirerek, sıkı kalça fleksörlerini, alt karın ve kalça kaslarını esneterek bel ağrısını azaltabilirsiniz. Böylece koşu sırasında sırtınızı gereğinden fazla eğerek telafi etmek zorunda kalmazsınız.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Pilates

Pilatesin Zihin ve Beden İçin 10 Faydası

Pilates

Pilatesin Faydaları Nelerdir? Kadın Sağlığı Açısından Neden Önemlidir?

Pilates

Kalça Ağrısı İçin Pilates İşe Yarar mı?

Pilates

Hareketsiz Yaşama Pilatesin Gücü

MOBİL UYGULAMASINI İNDİRİN

Özel tarifler,
ipuçları ve daha fazlasını alın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir