Sağlık Rehberi

Sıcak Suyun Faydaları Nelerdir?  Ne Zaman ve Ne Kadar Tüketilmeli?

Sıcak Suyun Faydaları Nelerdir?  Ne Zaman ve Ne Kadar Tüketilmeli?

Sıcak suyun faydaları hakkında söylenecek çok şey var. Günde birkaç kez sıcak su tüketmenin metabolizmamızı geliştirmekten mide yanmalarını yatıştırmaya ve kilo vermeye yardımcı olmaya kadar vücudumuza birçok faydası vardır. Sıcak su içmenin zararları var mı? Sıcak su içerken dikkat etmemiz gereken bir durum var mı? alınması gereken önlemler bulunuyor mu?

Bu uygulamayı günlük yaşamınıza dahil edecekseniz, ılık su içmenin artılarını ve eksilerini bilmenizde yarar var.

Sıcak Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

Sindirime Yardımcı Olur

Yemekten önce ve yemekten sonra sıcak su içtiğinizde sindirime yardımcı olur. Ilık veya sıcak su, yiyeceklerin dolaşım için daha hızlı parçalanmasına yardımcı olur. Ayrıca bağırsak hareketini sağlar ve midemizde hafiflik hissi bırakır. Hazımsızlık veya kabızlığa eğilimli bir sisteminiz varsa bunu düzenlemenizi sağlar.

Vücudun detoks yapmasına yardımcı olur

Düzenli olarak sıcak su içmek vücut ısısını yükseltir. Vücut ısısı yükseldiğinde terleriz ve vücudumuz toksinleri atar. Sıcak suya limon eklemeyi düşünürseniz, bu vücudun detoks yapmasına yardımcı olur.

Kilo Yönetimine Yardımcı

Kilo vermeyi düşündüğünüzde genellikle sıcak su tüketimini artırmanız önerilir. Sıcak su, yiyeceklerin metabolizmasını ve emilimini artırır. Sabahın erken saatlerinde ve uyumadan önce limonlu veya ballı sıcak su tüketmek vücudunuzun daha fazla kalori yakmasını sağlar.

Sıcak Su Hakkında Yanlış Bilinenler

Sıcak suyun faydaları söz konusu olduğunda insanların yaptığı bazı yaygın yanlış anlamalar, sıcak su tüketimi nedeniyle gerçekleşmesini beklediğimiz detoksifikasyon veya kilo kaybı ile ilgilidir. Sıcak su metabolizmamızı iyileştirse de tamamen sıcak su içmekten elde edilen kilo kaybı veya detoksifikasyon başarısına bağlanamaz. Bunun nedeni, bu bilgilerin bilimsel desteğinin olmamasıdır.

Bir kadın hamile ise sıcak su içmesi güvenli midir?

Evet, hamile bir kadın kesinlikle sıcak su içebilir. Sıcak su içmek, cildimizi iyileştirmemize, hidrasyon seviyemize, detoksifikasyona vb. yardımcı olmak gibi birçok yönden sağlığımıza fayda sağlar. Ayrıca hamilelik veya düşük yapmayı sıcak su içmeye bağlayan hiçbir bilimsel araştırma yoktur.

Sıcak su içmek için ideal bir sıcaklık var mı? 

Farklı insanlar suyu farklı şekillerde tüketmeyi sever. Şimdiye kadar, ılık veya sıcak suyun faydalarının ne olduğunu biliyoruz, bu nedenle maksimum faydayı elde etmek için sıcak suyu hangi sıcaklıkta tüketmenin en iyi olduğunu bilmek de önemlidir.

21 derece civarındaki oda sıcaklığında su tükettiğimizde kendimizi rahatlamış ve tazelenmiş hissederiz. Bu duygu bizi tatmin ediyor. Ancak bazen 40-45 dereceye yakın ılık su tüketmeyi de tercih edebiliriz, bu boğaz tıkanıklığını gidermemize ve vücudumuzda hafif bir sıcaklık hissetmemize yardımcı olabilir.

Vücudunuzun çok ısındığını hissediyorsanız ve biraz soğumaya ihtiyacınız varsa 6 derecede su tüketebilirsiniz, bu sizi süper taze hissettirebilir ve anında enerji verebilir. Bununla birlikte, sizin için en uygun su sıcaklığını seçmek söz konusu olduğunda, ihtiyaçlarınıza ve tercihlerinize göre değişir. Ana fikir, sulu kalmaktır.

Suyun ideal sıcaklığı, yukarıda paylaşılan tüm seçeneklerin veya alışkanlıklarınıza ve beğenilerinize en uygun olanın birleşimi olabilir. Bunlardan herhangi biriyle başlayabilir ve seçimlerinize göre bir sonraki seviyeye geçebilirsiniz.

Sıcak İçme Suyunu Hangi Sıcaklıkta İçebiliriz?

58 derecede sıcak su tüketilebilir, bu sıcaklıkta içecekler veya sıcak su vücudumuz için güvenlidir. Vücudumuzun dayanabileceği maksimum sıcaklık yaklaşık 70-71 derecedir, bunun üzerindeki herhangi bir şey ağzımızı veya dokularımızı yakabilir veya zarar verebilir.

Sıcak suyun maksimum faydasını elde etmek için bir şeyi suyla karıştırabilir miyiz?

Evet, sıcak suya limon, zencefil, nane yaprağı veya bal ekleyerek sade sıcak suyun tadını her zaman artırabilirsiniz. Tüm bu elementler metabolizmayı ve kan dolaşımını iyileştirmeye ve gastrointestinal sistemleri korumaya yardımcı olur. Antioksidan bakımından zengindirler ve antiinflamatuar özelliklere sahiptirler.

Sıcak su içmek için iyi bir zaman var mı?

Evet, sıcak su içmenin tüm faydalarından yararlanmak için sabah ilk iş olarak sıcak su için. Bu, vücudunuzdaki tüm toksinleri dışarı atacak ve ayrıca güne hızlı başlamanız için size enerji verecektir. Ayrıca gece yatmadan önce sıcak su tüketebilirsiniz, bu siz uyurken sindirime yardımcı olur ve cilde fayda sağlar.

Her gün sıcak su içmek faydalı mı?

Evet, her gün sıcak su tüketebilirsiniz. Ilık suyun faydaları anında görülmeyebilir ancak zamanla enerjinizin dolduğunu fark edeceksiniz. Cildiniz iyileşecek ve sindiriminiz de iyileşecek.

İnsanlar Neden Sıcak Su İçer?

Sıcak suyun faydaları ile ilgili en yaygın bilgi vücudu rahatlatmasıdır. Sadece sindirimi teşvik etmekle ve kilo yönetimine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda şişkinliği gidermenize ve yiyecekleri daha iyi sindirmenize de yardımcı olur. Hidratlı ve böbreklerinizi güvende tutmanın yanı sıra, vücudunuzdaki toksinleri dışarı atar ve kabızlık olasılığını azaltır. Sabahları sıcak su içmek güne hızlı başlamanın iyi bir yoludur. Vücudunuzdaki toksinleri atmak ve sindiriminizi iyileştirmekle başlayabilirsiniz. Unutulmaması gereken önemli nokta, su içmenin vücudumuz için gerçekten faydalı olduğu, cildimizi parlattığı, zihnimizi ve vücudumuzu rahatladığıdır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Sağlık Rehberi

Egzersiz ve Yumurtalık Kanseri

Sağlık Rehberi

Böbrekler için Nar Suyu Faydaları Nelerdir?

Sağlık Rehberi

Havuç Suyu Faydaları Nelerdir? Ne Kadar İçilmeli?

Sağlık Rehberi

Sağlıklı Beslenme ve Yaşam Stilleri  

MOBİL UYGULAMASINI İNDİRİN

Özel tarifler,
ipuçları ve daha fazlasını alın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir