Yoga

6 Adımda Evde Yoga Yapmak

6 Adımda Evde Yoga Yapmak

Bu yazımızda evde keyifli zaman geçirmekten hoşlananlar için bir tavsiyede bulunuyoruz. Özellikle zamanının büyük kısmını evde geçiren kişiler bu yazıyı dikkatle okuyabilir…

Öncelikle, “Yoga Nedir?” sorusuna kısaca yanıt vermek yerinde olacaktır. Sanskritçedeki yoga sözcüğü Türkçeye ‘birlik’ olarak çevrilebilir. Yoga uygulamasını yapan erkeklere yogi kadınlara ise yogini denir. Yoganın en büyük faydası sağlıklı şekilde nefes almayı sağlamasıdır. Bunun yanında vücudun esneterek vücutta biriken gerginliğin atılmasını sağlaması diğer bir faydasıdır. Şimdi lafı uzatmadan yoga pratiği uygulamak için 6 adıma gelelim:

6 Adımda Evde Yoga Yapmak

1. Adım

İlk olarak zihninizi yoga pratiğine olabildiğince sadık kalmanız gerektiğine değil, bunu kendi huzurunuz için yaptığınız düşüncesine odaklayın. Yogaya başlarken yoga yapmaya uygun kıyafet ve ekipmanları ihtiyacınız olacak. Ayrıca yogadaki hareketleri yapmanızı engelleyecek aksesuarlardan uzak durun.

2. Adım

Gün içerisinde istediğiniz saat diliminde yapabileceğiniz yoga pratiği daha sakin ve huzurlu bir gün geçirmenize yardımcı olacaktır. Burada önemli olan saat kaçta yaptığınız değil her gün aynı saatlerde uygulamanızdır. Sadece yemeklerden sonra hemen yoga yapmamaya dikkat edin. Bol bol su tüketmeyi de unutmayın.

3. Adım

Yoga pratiğini evde tek başınıza uyguladığınız için hareketleri yapmaya başlamadan önceden izlemeniz doğru uygulama yapmanızı sağlamada etkili olacaktır.

4. Adım

Pratiğe başlangıç seviyesinden başlamanız motivasyonunuzu yüksek tutmanız için önemli olacaktır. Benim de başlarken aklıma gelen sorulardan biri olan ‘hareketi bire bir yapmak zorunda mıyım’ sorusuna burada cevap vermek isterim. Tabii ki hayır.. Unutmayın siz daha yeni başladınız. Elinizden geleni yapın zamanla daha çok esnemeyi başaracaksın.

5. Adım

Yoga yaparken konsantre olmanız oldukça önemlidir. Yoga uygulamasını yapmaya başlamadan önce nefes egzersizi yapmanız düşüncelerinizi toplamanıza yardım edecektir.

6. Adım

Yoga öncesi ve sonrasında mutlaka bulunduğunuz alanı havalandırın böylece enerjinizi yükseltmiş olacaksınız. Yogayı bitirirken aklınıza gelecekte yaşamak istediklerinizi getirin ve onları hayal edin. Bu da çok iyi bir uygulamadır. Denendi ve sonuç verdi. Şimdiden namaste…

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Yoga

Yogada 108 Güneşe Selam Yoga Pozu Nedir? Ne Zaman Uygulanır?

Yoga

Sürekli Yorgunsanız Bu 10 Enerji Arttırıcı Yoga Pozları Tam Size Göre

Yoga

Yoga Pozları ile Konsantrasyon Geliştirme

Yoga

Stresi Azaltmak için Yoga Nasıl Kullanılır?

MOBİL UYGULAMASINI İNDİRİN

Özel tarifler,
ipuçları ve daha fazlasını alın!

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir