Zayıflama

Kilo Vermek Neden Bu Kadar Zor? Neden Kilo Veremiyorum?

Kilo Vermek Neden Bu Kadar Zor? Neden Kilo Veremiyorum?

Kilo kaybı çoğumuz için pek çok baş ağrısına neden olan bir terim. Hayatınız boyunca kişisel olarak savaştığınız bir şey değilse, muhtemelen sahip olan bir arkadaşınızı tanıyorsunuzdur. Birçoğumuz için, kilo vermek, anlayamadığımız gibi hissettiğimiz tek şeydir. Basitçe yaktığınızdan daha az yiyin, vücudunuzu hareket ettirin ve kilo vereceksiniz. Bu bilimdir.

Enerji harcaması ve kalori alımının temel formülü ne kadar basit görünse de “her şeyi doğru” yaptığı halde kilo veremeyen birisini tanıyor musunuz?

Kilo verme mücadeleniz, yaygın olarak bilinmeyen birkaç faktörden kaynaklanıyor olabilir. Neden kilo vermediğinizi açıklayabilecek şaşırtıcı nedenleri öğrenmek için okumaya devam edin.

İşte Neden Kilo Veremediğinizi Açıklayabilecek 7 Neden:

1. Yetersiz Yiyorsunuz

Kilo vermek için daha az yememiz gerekmiyor mu? Genel olarak, evet, ancak yalnızca bir noktaya kadar. Ezelden beri diyet yapıyorsanız, vücudunuz gerçekten “açlık moduna” girmiş olabilir ve metabolizmanız muhtemelen çok yavaşlamıştır, yani vücudunuz aldığı her kaloriye tutunur ve daha az yiyormuş gibi hissedebilirsiniz.

Daha fazla yağsız kas kütlesi oluşturmak için ağırlık kaldırmak gibi şeyler yaparak metabolizmanızı hızlandırmaya başlayın. Pirinç kekleri ve detoks suyu ile yaşamak yeterli olmayacaktır. Günlük olarak bol miktarda protein, karbonhidrat ve sağlıklı yağ aldığınızdan emin olun. Bir doktor tarafından aksi önerilmedikçe günde 1200 kalorinin altı önerilmemektedir.

2. Bütün Gün Oturuyorsanız Kilo Vermek Zor Olabilir

Hepimiz çok fazla oturduğumuzu biliyoruz. Oturmak sağlığımıza çok çeşitli şekillerde zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda kilo verme mücadelenizin sorumlusu da olabilir.

Masa başında 6 saatten fazla oturduğunuz tipik bir gün varsa, ne yazık ki spor salonunda bir saat bu hareketsiz yaşam tarzına karşı koymak için yeterli değil. Daha da kötüsü çoğumuz oturarak olduğundan çok daha fazla zaman harcıyoruz (günlük işe gidiş gelişinizi, ne zaman yemek yediğinizi ve akşam okuma veya TV izleme alışkanlıklarınızı oturma eylemi olarak değerlendirebilirsiniz).

Çalışmalar, hareketin anahtar olduğunu, çünkü vücutta yediğimiz yağ ve şekerlerin işlenmesine yardımcı olan belirli moleküllerin salınmasını tetiklediğini gösteriyor. Bütün gün oturduğumuzda bu olmaz, bu da kilo almaya neden olabilir.

Gün boyunca mümkün olduğunca daha fazla hareket etmeye odaklanın. Öğle tatilinde yürüyüşe çıkın, telefonda konuşurken ayağa kalkın veya nasıl hareket edeceğinize dair daha fazla fikir edinmek için bu 30 günlük hareket yarışmasını deneyin.

3. Tiroidiniz Kapalı Olabilir

20 milyon Avrupa vatandaşının tiroid sorunu olduğunu ve bunların %60’a yakınının bunun farkında bile olmadığını biliyor muydunuz? Tiroid, metabolizma, uyku, kilo alma ve verme gibi süreçlerde büyük bir rol oynar.

Hipotiroidizmden (tiroid bezinizin yeterince tiroid hormonu üretmediği) mustaripseniz, kilo vermek büyük bir mücadele olabilir.

Tiroid fonksiyonunuzu test etmek için kan tahlili yaptırma konusunda doktorunuzla konuşun. Daha da iyisi, büyük resme bakabilen ve altta yatan sorunları çözmek için sizinle birlikte çalışabilen bütünleştirici / fonksiyonel bir doktorla konuşun.

4. Sadece Kardiyo Yapıyorsanız Kilo Vermek Zor Olabilir

Aylarca veya yıllarca eliptik makineler kullanıyorsanız, ancak vücudunuzda hala fiziksel bir değişiklik görmediyseniz, bunun nedeni sadece kardiyo yapmanın kilo vermenin en iyi yolu olmaması olabilir.

Ne kadar çok yağsız kas kütlesi oluşturursak, metabolizmamız o kadar hızlı çalışır. Bunu vücudunuzun motorunun boyutunu artırıyormuşsunuz gibi düşünün, bu da daha fazla yağ yakar. Ağırlık kaldırma, yalnızca egzersiz yaparken (kardiyo gibi) değil, uzun vadede kalori yakmanıza yardımcı olur.

5. Genel Olarak Yetersiz Antrenman Yapıyorsunuz

Sadece kardiyo yapmanın yanı sıra, kilo vermek zor oluyorsa buna neden olan başka bir faktör de yetersiz çalışıyor olmanız olabilir. Birçoğumuz kendi gücümüzü ve yeteneğimizi hafife alıyoruz. 

Setler arasında kendinize ekstra uzun dinlenme molaları veriyorsanız veya hafif ağırlıklara bağlı kalıyorsanız, ilerlemenizi kısa kesiyor olabilirsiniz. Antrenmanınız size kolay gelmeye başladıysa, daha büyük ağırlıklar alın ve/veya birkaç tekrar daha ekleyin.

6. Yeterli Uyku Kilo Vermek İçin İyi Bir Neden Olabilir

Muhtemelen nasıl daha fazla uyumanız gerektiğini duymaktan bıktınız, ama dürüst olmak gerekirse, her sağlık makalesinin size yeterince uyumanızı söylemesinin bir nedeni var.

Vücudumuz biz uyurken yaptığımız egzersizlerle kendini onarır; yani gerçek ilerleme spor salonunda veya yoga stüdyosundayken değil, o gece gerçekleşir. Antrenmanınıza uymak için uykunuzu bölüyorsanız, kendi ayağınıza kurşun sıkıyorsunuz demektir.

İkincisi, yeterince dinlenmediğimizde, açlığımızı ve iştahımızı ve metabolizmamızı düzenleyen hormonlar etkilenir. Tercüme: yeterince uyumamak kilo alımına neden olabilir.

7. Kortizol Seviyeniz Yüksek

Kortizol genellikle stres hormonu olarak bilinir ve stresli olduğumuz veya yeterince dinlenmediğimiz her an vücudumuzda kortizol seviyesi yükselir. İş yerinde sunum yapmak gibi stresli durumlara tepki olarak kortizol düzeylerinin yükselmesi normal olsa da bu süregelen bir sorun değil, kısa süreli bir olay olmalıdır.

Sorun şu ki, çoğumuz kontrolsüz kaygı ve stresten kaynaklanan kortizol seviyeleri sürekli tavan yaparak günlük yaşamlarımızı sürdürüyoruz. Telaşlı bir programla, stresli bir işe gidip gelmeyle veya zorlu bir ilişkiyle uğraşmak, bunu yapmak için fazlasıyla yeterli.

 Sürekli stresli olmakla kilo vermeyi engelleyen ve hatta vücudumuzun kilo almasına neden olabilen sürekli yüksek kortizol seviyeleri aynı şeydir.

Vücudunuzun ve zihninizin rahatlamasına yardımcı olmak için meditasyon veya yeni duygusal başa çıkma becerileri öğrenme gibi bazı teknikleri deneyin.

Nedenlerin Farkında Olduğunuzda Kilo Vermek Mümkün

Kilo kaybı zorlu bir süreç olabilir, ancak sağlıklı ve bilgili bir şekilde yaptığınızda imkansız değildir. Bu ipuçlarından biri oyunu sizin için değiştirebilir veya yüzeyin altında neler olup bittiğini anlamak için biraz daha araştırma yapmanız gerekebilir. Sağlığınıza bütüncül bir bakış atacak bütünleştirici bir uzmanla çalışmak gibi, kişiselleştirilmiş diyet tavsiyesi almak için bir beslenme uzmanıyla çalışmak harika bir adımdır.

Durumunuz ne olursa olsun, sağlık veya kilo kaybı için asla tek bir sihirli hap yoktur. Sadece ağırlığa değil, genel sağlığınıza (zihin, beden ve ruh) odaklanmayı unutmayın. Size hızlı ve genellikle sürdürülemez kilo kaybı sağlayan seçimlere değil, sizi içten ve dıştan daha sağlıklı yapan seçimlere öncelik verin.

Kilo vermek zor olabilir mi? Evet, ama değişiklik değil! Ve nihayetinde, kendi sağlığımızdan daha çok zaman ve çabayı hak eden ne var? 

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Zayıflama

Kilo Vermek için Muz Yemek İşe Yarar mı?

Zayıflama

Kilo Vermek için Kimyon Suyu Nasıl Yapılır?

Zayıflama

Diyet Çay Kilo Vermek için Kullanılır mı? En Etkili Zayıflama Çayları?

Zayıflama

Metabolik Antrenman Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

MOBİL UYGULAMASINI İNDİRİN

Özel tarifler,
ipuçları ve daha fazlasını alın!

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir