Zayıflama

Sağlıklı ve Kalıcı Kilo Vermenin Temeli Nedir?

Sağlıklı ve Kalıcı Kilo Vermenin Temeli Nedir?

Öncelikle bir diyet programına başlamadan, diyet nedir ne değildir sorusunun cevabını verebiliyor olmalıyız. Diyet hayatımızın en temel parçası olan beslenmemizin planlanmış ve rutin haline getirilmiş bir sistemdir. Biz hayatımızda beslenmeyi nasıl bir yerde görüyoruz? İşleyen bir sistem mi yoksa eksikleri olan yahut darmadağın olmuş bir sistem midir? Yeme bozukluğu gibi bir sorunumuz var mı? bunlar kendimize sormamız gereken basit gibi görünen ancak çözüme giden en temel sorulardır. Öncelikle bu sorunları kendi içimizde halletmeliyiz yeme bozukluğu daha çok alışkanlıklardan değil duygusal çalkantılardan doğan bir sorundur. Ancak sorun ikinci bir seçenek olan alışkanlıklardan, hayatımızın ve çalışma şartlarımızın elverişsizliğinden meydana geliyor olabilir. Bu noktada bir beslenme uzmanından yardım almakta fayda vardır. Kişinin kendi kendine yapacağı diyetler genelde başarısızlıkla sonuçlanır çünkü diyet disiplin gerektirir. Hayatımıza yeni bir sistem kurmak demektir.

Alışkanlıklardan vazgeçmek ciddi bir çaba ve ciddi bir disiplin süreci gerektirir. Diyete başladığınızda öncelikle acele etmemelisiniz. Olaylara ben hayatımı değiştiriyorum gözünden bakmalısınız çünkü kilo verseniz bile bu disiplinin dışına çıktığınızda yahut bıraktığınızda tekrar başa dönmek zorunda kalacaksınız.  İşte bu yüzden diyette zaman en önemsiz kriterdir. İnternet bloglarında, sağlık dergilerinde ve hatta sağlık programlarında izlediğiniz diyet tariflerinin korkunç sayılabilecek hatalar olduğundan bahsetmek doğru olacaktır. Hatta buna ek olarak bazı ilçe sağlık birimlerine bağlı ücretsiz diyetisyen hizmetleri verilmektedir. Ancak bu birimlerde görev  yapan  diyetisyenler gelen her danışanlarına stabil bir liste uygun görmektedirler. Bu yapılabilecek en büyük hatalardan biridir. Çünkü her birey her diyeti yapamaz öncelikle kan değer ölçümleri yapılmalıdır. Örneğin diyabet hastaları yahut kan değerleri aşırı düşük insanlar bu diyetlere uyum sağlarlarsa, sağlıksal bir olumsuzluk  yahut bayılma gibi durumlar gerçekleşebilir. Ve bu tür olaylar hayati riskler taşımaktadır.

Diyet listeleri kişilere özel, yaşam ve çalışma şartlarına uygun hazırlanmalıdır. Sağlık anlamında sorun yaşayan bireylerde diyetler bir takım ilaçlarla desteklenmektedir. Hemen hemen her diyet yönergelerinde akşam 7 den sonra gıda almamalısın gibi klişeler  çok yaygındır ve topluma bu şekilde empoze edilmiştir. Ancak bu söylemler bir dedikodu niteliği taşımaktadır. Bu konuda en doğru yönlendirmeyi beslenme uzmanları yapacaktır. Örneğin gece saatlerinde çalışan bir bireyseniz öğünleriniz elbette gece saatlerine göre değerlendirilecektir. Yahut bir öğrenciyseniz diyet programınız bu dikkate alınarak bireysel bir şekilde hazırlanacaktır çünkü aktif olduğunuz saatlerde aç kalırsanız motivasyonunuz düşecek ve başarısız olma durumu ile karşı karşıya gelebilirsiniz.Bu gibi durumlarda ilk yapılan tercih diyeti bozmaktır. İki açıdan da başarısızlık yaşanmış olacaktır ve bu bireylerin psikolojisini olumsuz etkilemekle, kararlılık ve istikrarın yitirilmesiyle sonuçlanacaktır.

Diyetin ilk etapta istikrar kararlılık ve bireysellikle mümkün olabileceğin farkına vardıysak  ikinci adımda kalıcılıktan bahsetmeliyiz. Şok diyetler ve sıvı diyetlerin kalıcılığı başarılı değildir.Kısa zamanda kilo kaybetseniz de kısa zaman içerisinde fazlasıyla kaybettiğiniz kiloyu geri kazanırsınız.Çünkü kilo kaybınız asla yağdan olmaz su ve kas kütlesinden olacaktır. Karbonhidrat, protein, gibi çeşitli ağırlıklarda yapılan diyetlerin de kalıcılığı başarılı değildir. Çünkü vücut tüm gıda türlerine ihtiyaç duyan bir mekanizmadır. Bitkisel veya hayvansal yağ tüketilmediğinde kilo almayacağınızı düşünüyorsanız çok büyük bir yanılgı içerisindesinizdir. Çünkü vücuda yağ alınmadığında proteinler görevini başarılı bir şekilde tamamlayamazlar ve kaslarınız bundan olumsuz etkilenir. Aynı zamanda karbonhidratlar da protein ve yağlar kadar önemlidir. Diyette bu gıdalardan vazgeçmeyeceksiniz yalnızca miktarını ve en önemlisi beslenmenizin zamanını yani doğru  gıdayı  doğru vakitte almayı planlayacaksınız. Örneğin proteinlerin sindirimi uzun olacağından uyku saatlerinize yakın almanız önerilmez protein sinidirimi süresince hareketsiz kalmak bu proteinlerin size yağ olarak dönmesini sağlayabilir.

Güne erken saatlerde başlayan 8.00-22.00 saatleri arasında aktif olan bir birey olduğunuzu düşünelim. Bu durumda protein almak öğle saatlerinde uygun olacaktır. Bu örnekte görmüş olduğumuz gibi miktarı kadar vakit ve doğru gıda seçimi ön plandadır. Diyet sürecini bir uzmanla devam ettirdiğinizde hoşlandığınız gıdalardan bahsederek bu gıdaları tüketmek size beslenme süresince avantaj sağlayacak ve diyet motivasyonunuzu artıracaktır. Kilo kaybetmeye başladığınızda bu motivasyon giderek artacaktır. Aynı zamanda iradenize hakim olmada da büyük rol oynayacaktır haftalık ölçümler aylık ölçümlere göre daha iyi sonuç vermektedir. Ara öğünler kesinlikle atlanmamalıdır çünkü bu ara öğünler sizin kan şekerinizin düşmesini engelleyecek ve daha az yeme ihtiyacı duymanızı sağlayacaktır. Çok uzun süre aç kalmak tokluk hissinizin hemen gelmesini engelleyeceği için diyetiniz riske girecektir. Özellikle tüketilen kuru yemişler size bu noktada çok yardımcı olmaktadır.

Diyet süresince vücudunuz susuz kalmamalıdır  su içmek ödem atımında da vücudun diğer ihtiyaçlarının yanısıra çok büyük bir öneme sahiptir. Diyet mutlaka bir egzersizle desteklenmelidir. Sporsuz da kilo verebilirsiniz anca bir süre sonra bu yavaşlayacak hatta sabitlenecektir.Sporla birlikte daha hızlı kilo kaybederek   vücuttaki sarkmaları da engellemiş olursunuz. Sağlıklı kilo veren bireylerin kilo kaybı da kalıcı olur diyet süresince gerekli olan her gıda tüketilmelidir. Az porsiyonlarda yemek tek başına bir kilo verme yöntemi olamaz. Estetik algısı yüzünden sağlığınızı bozmamalısınız. Reklamı yapılan zayıflama ürünlerinden kesinlikle kaçınılmalıdır. Bunların bir gerçeklik payı yoktur sadece birer reklamdır. Kilo kaybetmek istiyorsanız bunu doğru kişiler, doğru besinler ve doğru bir zamanlamayla yapmalısınız.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Zayıflama

Kilo Vermek için Muz Yemek İşe Yarar mı?

Zayıflama

Kilo Vermek için Kimyon Suyu Nasıl Yapılır?

Zayıflama

Kilo Vermek Neden Bu Kadar Zor? Neden Kilo Veremiyorum?

Zayıflama

Diyet Çay Kilo Vermek için Kullanılır mı? En Etkili Zayıflama Çayları?

MOBİL UYGULAMASINI İNDİRİN

Özel tarifler,
ipuçları ve daha fazlasını alın!

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir